Šta će mi na tehničkom uže za vuču kad ne smem nikog da šlepam…
Sa ovim pitanjem dolaze mnoge naše stanke kojima nije jasno zašto na tehničkom pregledu MORAJU DA IMAJU UŽE ZA VUČU U OPREMI, a nikog ne smeju da šlepaju niti njih neko sme da šlepa.
Moram priznati da sam i ja negde čula još od donošenja novog Zakona o bezbednosti saobraćaja od pre 10 godina da šlepanje više nije dozvoljeno. Ta informacija stalno negde kruži ali meni nikad nije bila u potpunosti jasna. I šta drugo nego zakon i telefon u ruke i da otkrijemo istinu…
Da li je dozvoljeno šlepanje vozila?
Odgovor je jasan JESTE ALI POD ODREĐENIM USLOVIMA I NA ODREĐENIM PUTEVIMA.
Da pojasnimo i razdvojimo autoput i motoput od ostalih puteva. Vučenje ili šlepanje vozila nije dozvoljeno na autoputu i motoputu izuzev kad na njima ostanete u kvaru. Tada je dozvoljeno da neko dođe po vas i odšlepa vas do prvog isključenja gde u suštini silazite sa autoputa.
A šta je motoput?
Mislim da je ova definicija ustvari izazvala pometnju i zabunu jer su mnogi iz definicije motoputa shvatili da se to svaki drugi put osim autoputa. Ali nije tako. Motoput je put rezervisan za motorna vozila, početak i kraj motoputa mora biti obeležen posebnim saobraćajnim znakom plave boje i minimalna brzina na njemu je 50 km/h a maksimalna 100km/h.
Znači put Novi Sad – Bački Petrovac definitivno nije moto put, put Novi Sad – Zrenjanin nije moto put. Prema tome šlepanje vozila je dozvoljeno na svim ovakvim putevima. Ali i tu postoji ALI…
Šlepanje je dozvoljeno ali pod kojim uslovima?
Ovde ću vam pojasniti pod kojim uslovima je dozvoljeno vučenje kada se radi o putničkim vozilima.
Putničko vozilo MOŽE DA VUČE DRUGO putničko vozilo zbog njegove neispravnosti POMOĆU UŽETA ILI RUDE ( e zato vam je to obavezna oprema putničkog automobila i zašto vam ga traže na tehničkom pregledu).
Prilikom vuče moraju biti upaljena sva 4 žmigavca na oba vozila (ako rade na vozilu koje se vuče) i oba vozila moraju biti označena sigurnosnim trouglom. Ovo koje vuče napred, a vučeno vozilo nazad. Vozilo se vuče na razdaljini od 3 do 5 metara ( takvo vam mora biti i uže), a ako je u pitanju ruda može biti i manje od 3m ali ne više od 5m.
Čak se i noću i u slučaju smanjene vidljivosti može vući vozilo ukoliko mu rade zadnja poziciona svetala.
I ono što je jako bitno NE SME SE VUĆI NEREGISTROVANO VOZILO. E to je zabranjeno, i to je takođe napravilo pometnju u tumačenju i razumevanju ovog pravila.
Neregistrovano vozilo se ne sme vući
Da i to pojasnimo, pošto to ne piše direktno nego indirektno. Vozilo koje se vuče je učesnik u saobraćaju, a neregistrovano vozilo ne sme da učestvuje u saobraćaju. Zato je zabranjeno da zamolite prijatelja da vas odvuče do tehničkog pregleda jer je vama istekla registracija.
Znači ako vam se pokvari putnički automobil i nije u voznom stanju, a vi nemate neku pomoć na putu, slobodno možete pozvati prijatelja da vas odšlepa do majstora, pod ovim uslovima o kojima smo pričali.